Motosiklet Kazaları Nasıl Önlenir? 

Motosiklet, kimileri için tutku, kimileri için sadece bir korku, kimileri içinde trafikten kurtulmanın bir yolu…

Çoğu zaman sürücü için özgürlüğün kapılarını açan motorlar, olası bir kazada insanı ölümle burun buruna getirebiliyor.

Trafikten kurtulmak, rüzgâra karşı gitmenin tadına varmak ve özgürlüğü iliklerine kadar hissetmek için motoru tercih edilen motor sürücüleri, aynı zamanda birçok kazanın sebebi veya kazazedesi olabiliyorlar.

Peki, Motosiklet Kazaları En Aza Nasıl İndirilir?  Konuyu MOFED Motosikletleri Fark edin Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yılmaz‘a sorduk ve çözüm önerilerini sizin için sıraladık.

  • Motosiklet kazalarına neden olan en etken sebepler nelerdir?

Motor kazaları, diğer taşıtların yaptıkları kazalardan daha ölümcül ve tehlikeli olabilmektedir. Sürücünün dikkatsizliği, bilinçsizlik, kural tanımamazlık, aşırı güven, ıslak yollar, lastik kayması, fren mesafesini ayarlayamama veya başka araçlar tarafından tahrik edilme büyük ve hayati tehlike yaratan motosiklet kazalarına sebep olabiliyor.

Özellikle yaz aylarında doruk noktaya çıkan motosiklet kazalarını önlemek için neler yapılabilir?

  • Sürücü kurslarında yeterli ve tam eğitim verilmeli.

Motor kazalarının çoğunda sürücülerin ehliyetsiz oldukları, yeterli tecrübeye sahip olmadıkları, motorlarını iyi tanımadıkları ve sınırlarını bilmedikleri görülüyor. Bu nedenle, kazaları önlemek için öncelikle eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması gerekiyor.

Motosiklet kullanıcısı ile diğer araç sürücülerinin aynı trafik içinde nasıl davranacaklarının öğretilmesi alınması gereken ilk önlem olabilir. Bu konuda alınacak önlemler kazaları büyük ölçüde azaltacaktır.

….ve olmazsa olmaz EĞİTİM. Kazaların en aza indirilebilmesine katkı sağlamak ve Eğitimli Motosiklet Kullanıcısı arkadaşlarımızın daha fazla faydalı olabilmek amacıyla biz, Motosikletleri Fark Edin Derneği MOFED, merkezimizin olduğu Ankara dahil, ( Ankara Pilot Bölge ) 81 ilde Ücretsiz Motosiklet Eğitim projemizi başlattık. Katılım sayısından çok memnun olduğumuz gibi, Eğitimlerimize katılan birçok dostumuz konuya gösterdikleri ilgi bizi cesaretlendirdi ve Ücretsiz Motosiklet Eğitimlerimizi her yıl geleneksel hale getirmeyi kararlaştırdık.

  • Motor kazası ile karşılaşma riskini azaltmak için güvenli sürüş tekniklerini öğrenilmeli.

 Sokakta ve trafikte her şey her an değişebilir, yani, her an yeni bir olayla karşılaşabilirsiniz. Bu olaylarla başa çıkmak için öncelikle dikkatli ve kontrollü olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte motor kazalarından kaçınmak için, motosikletle güvenli sürüş tekniklerini biliyor olmalısınız. Ancak bu şekilde, ıslak, tozlu, rüzgârlı ve engebeli yollarda nasıl kullanılacağından emin olabilirsiniz.

  • Motosiklet kazalarını en aza indirebilmek için görünür olmak gerekir.

Güvenli motor kullanımı için en önemli noktalardan biri trafikte görünür olmaktır. Farlarınızı açık tutmak, diğer araçlar ve sürücüler açısından görünmenizi kolaylaştırır. Bununla birlikte, elbisenizde ve motorunuzda fosforlu şeritler ve etiketlerin olması diğer araçların sizi daha rahat görmesini sağlayacaktır.

Otomobil ve kamyonların kör noktalarından uzak durun. Eğer yavaşlamaya ve durmaya karar verdiyseniz önce stop lambanızı frene basarak yakın.

Bunlara rağmen sürücünün sizi görmediğini düşünüyorsanız, korna çalın ve kendinizi mutlaka fark ettirin.

  • Güvenli kıyafetler giymek hayat kurtarıyor.

Motosiklet  kullanımında güvenli kıyafet denince aklımıza ilk gelecek olan şüphesiz kaskdır. Kazalardaki riski en aza indirebilmek için parlak bir elbise giymeyi ve renkli kask takmaya dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli bir kask takmayı ihmal etmek, ölüme davetiye çıkarmakla eş değerdir. Maalesef bu konuda ülkemizde yeterli denetim yok.

Deri veya benzer kalınlıkta koruyucu bir elbise giymelisiniz. Bununla birlikte, motorunuza oturmadan önce uzun kollu kıyafet, pantolon, bileklerinizi saran botlar ve eldiven giymek ihmal edilmemeli. Kaza anında yol ile sizin aranızdaki tek şeyin koruyucu kıyafetler olacağını akıldan çıkarılmamalı.

  • Motosiklet kazası yaşamamak için akıllı stratejiler belirleyin ve onları mutlaka uygulayın.

Trafikte karşımıza ne çıkacağı belli olmadığı için olası değişiklikler için sürekli yolu izleyin. Yolda diğer sürücülerin nasıl davranacaklarını görmek ve ona göre kendinizi ayarlamak için mutlaka araçlarla aranızda mesafe bırakın.

Trafikte şerit üzerinde ilerlerken en çok görüneceğiniz bölümde ilerlemeye özen gösterin ve şeritler arasında gezinmekten kesinlikle kaçının.

Dönen araçlar sizin için ciddi bir tehdit oluşturabilir, bu yüzden onlara dikkat edin.

Diğer araçların ve sürücülerinin sizin bir sonraki hamlenizde ne yapacağınızı anlamaları için sinyal vermeyi unutmayın.

“Motosikletin kaportası sürücüdür” diye çok yaygın kullanılan bir tabir vardır, kendinize zarar getirtmemek için motoru çok dikkatli kullanın, kuralları bilin ve onları uygulayın. Motor sürüşünüz boyunca hız limitlerine uymaya özen gösterirken, motosikletinizi tanımayı ihmal etmeyin.

Motosikletin sizi kullanmasına asla izin vermeyin. Almış olduğunuz Eğitim ve Edindiğiniz bilgi ve becerilerinizi ön planda tutarak, motosikleti siz kullanın ve motosiklet kullanmayı keyifli hale getirin.

MOFED ÜCRETSİZ MOTOSİKLET AMBULANS HİZMETİ

İç Anadolu sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Ücretsiz Motosiklet Ambulans hizmetinden faydalanmak için MOFED 0850 346 35 06 nolu Çağrı Merkezini 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

 

Ücretsiz Motosiklet Eğitim FormuBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir